جستجوی پیشرفته
جستجو در عنوان:
دستور غذاهای کاربران دستور غذاهای برتر وبلاگ های آشپزی مقالات سایت تبادل نظر کاربران کاربران سایت

جستجو در متن صفحات سایت توسط موتور جستجوی گوگل:

دستور غذاهای محبوب وبلاگ های آشپزی

دستورغذاهای محبوب کاربران

آخرین تبادل نظرهای آشپزی

چطور طعم ها را به صورت حرفه ای با هم ترکیب کنیم؟

دسته بندی:  علم آشپزی

نوشته شده توسط: مزه لینک

1395/08/03

تا به حال دقت کرده اید که مزه بعضی غذاها انگار زیر زبانمان می ماند؟ اینکه چطور در پخت غذا طعم ها و چاشنی ها را با هم ترکیب کنیم و بین طعم ها تعادل برقرار کنیم تا چنین غذای خوش طعمی بپزیم رمز و رازهایی دارد. در ادامه این مطلب با این رازها آشنا شوید.

اگر می خواهید غذای شما طعم گیرا و جذاب تری داشته باشد اول از همه باید بدانید مزه های مختلف با قرار گرفتن در کنار هم در یک غذا روی همدیگر تاثیر می گذارند. گاهی مزه ها با هم ترکیب می شوند و طعم قوی تری ایجاد می کنند. گاهی هم مزه ها همدیگر را تا حدودی خنثی می کنند و در طعم غذا تعادل برقرار می کنند. دانستن و رعایت این نکات می تواند از شما یک سرآشپز حرفه ای بسازد!

به تصویر بالای صفحه دقت کنید. این شکل ستاره طعم هاست. رابطه طعم ها در این شکل مشخص شده است. مزه های اصلی همان طور که در شکل می بینید شور، شیرین، ترش، تلخ و تند هستند. فلش های خاکستری تیره نشان می دهند که یک طعم، طعم دیگر را کمی خنثی می کند و شدت آن را کم می کند و نهایتاً مزه غذا را متعادل تر و دلچسب تر می کند.

مثلاً شیرین تند را خنثی می کند و تند شیرین را خنثی می کند. به همین دلیل است که مثلاً در هات چاکلت مکزیکی کمی فلفل می ریزند! این تندی در کنار شیرینی طعم متفاوت و متعادل تری ایجاد می کند. یا اگر غذایی پخته اید که خیلی تند است، اضافه کردن کمی طعم شیرین به متعادل کردن طعم غذا کمک می کند.

مزه ها همچنین می توانند همدیگر را تقویت کنند. فلش های خاکستری روشن این اثر را نشان می دهند. اگر به شکل ستاره طعم ها نگاه کنید می بینید که شور، شیرین را تقویت می کند و برعکس. مثالی از کاربرد این، شکلات ها یا بیسکویت های کاراملی هستند که اندکی نمک در آنها اضافه می شود. این نمک کم در واقع باعث می شود مزه شیرینی بیشتر به چشم بیاید.

با به کار گرفتن نمودار ستاره طعم ها شما می توانید طعم های متفاوتی ایجاد کنید. یا غذاهایی که به صورت اتفاقی یک طعم در آنها زیاد شده است را با طعم دیگر خنثی و مزه غذا را متعادل کنید. یا یک طعم را تقویت کنید.

نظرات کاربران:

Amir
1396/04/15 -  14:24
خوب بود
ثبت نظر جدید: